Patarimai

Kaip elgtis, kai jums išrovė dantį?

Pataria Vilniaus Universiteto ligoninės

Žalgirio klinikos burnos chirurgai

 

 1. Kraujavimas.

Natūralu, kad išrovus dantį, kraujuoja. 30 minučių po danties rovimo laikykite sukandęs marlinį tamponą. Jei kraujavimas nesiliauja, gydytojui pakeitus tamponą nauju, būkite jį tvirtai sukandęs dar 20 minučių. Jei reikia, pakartokite tai dar kartą.

 1. Rūkymas ir alkoholis.

Po danties rovimo nerūkykite mažiausiai 12 valandų. Rūkalai kenkia žaizdos gijimui. Nevartokite alkoholinių gerimų 25 val. po procedūros.

 1. Skalavimai

Šiandien neskalaukite. Jūs galite gerti nekarštus skysčius, tačiau stipriai neskalaukite ir nespjaudykite, nes iš žaizdos gali pasišalinti kraujo krešulys. Nuo rytojaus paskalaukite (ypač po valgymo) dezinfekciniais tirpalais. Skalaukite keletą dienų.

 1. Patinimas.

Kad patinimas būtų mažesnis, operuotos vietos projekcijoje reikia priglausti ledo puslę, įvyniotą į rankšluostėlį. Šaltis laikomas 30 minučių intervalais su 30 minučių pertraukomis 4 – 5 valandas.

 1. Skausmas.

Vidutiniam skausmui malšinti naudokite bet kokį vaistą, neskystinantį kraujo. Jei operacija buvo ilga, reikia išgerti paskirtų vaistų nuo skausmo.

 1. Maistas.

Pirmas 24 valandas rekomenduojamas lengvas minkštas maistas.

 1. Siūlės.

Jei žaizda buvo susiūta tirpstančiais siūlais, daugiau apsilankyti nereikės, nes siūlai ištirps savaime. Jei netirpstančiais – reikės apsilankyti po savaitės – išimti siūlus.

 1. Vaistai.

Jei jums buvo paskirti vaistai, vartokite juos nurodytomis dozėmis.

 1. Higiena.

Tinkama burnos higiena pagreitins gijimą. Pirmosiomis dienomis po operacijos būkite atsargus, kad nepažesitumėte operacijos vietos ir siūlių. Dantis valykite švelniai.

 

patarimai1

Atmintinė po dantų protezavimo

 

 1. Nuimami protezai iš pradžių gali apsunkinti kalbėjimą, kramtymą ir sukelti padidintą seilėtekį bei vėmimą. Nuolat nešiojant protezus prie jų priprantama ir po 2-3 savaičių minėtieji reiškiniai praeina.
 2. Jei protezai yra nepatogūs arba sukelia skausmą, reikia kreiptis į gydytoją. Prieš tai patartina 6-7 valandas neišimti protezų iš burnos, kad gydytojas galėtų tiksliai nustatyti skaudamą vietą. Patiems taisyti protezų negalima.
 3. Nakčiai patariama protezus išimti, ir gerai išplovus, pamerkti į dezinfekuojamą tirpalą. Prieš dedant į burną, protezą reikia nuplauti šaltu vandeniu. Pirmąsias 3-4 paras leidžiama protezus palikti burnoje ir nakčiai.
 4. Priprasti prie protezų taip pat gali padėti specialios fiksavimo priemonės (pastos, milteliai, skysčiai). Jos pritvirtins protezą visai dienai taip, kad po juo nepatektų maistas ir nesukeltų uždegimo.
 5. Pavalgius, būtina išplauti protezus šaltu vandeniu su šepetuku, nes karštas vanduo gali juos sugadinti.
 6. Norint išvengti lūžimų, nereikia protezais kramtyti kieto maisto: gabalinio cukraus, riešutų ir pan. Saugoti, kad protezai nesudužtų.
 7. Jei protezas lūžo, tuojau pat atneškite jį gydytojui – protezuotojui pataisyti. Negalima naudoti skilusio protezo ar lūžusio protezo dalies. Tai gali padaryti protezą netinkamą pataisymui.
 8. Pritaikytus protezus būtina nešioti nuolatos, nes po ilgesnės pertraukos jie gali tapti netinkami naudoti.

Burnos ertmės audiniai, esantys po protezu, laikui bėgant kinta, todėl protezus reikia kas 4 – 5 metus keisti naujais.

patarimai2

 

Išimamų protezų „Valplast“ priežiūra

Protezus galima valyti tik su specialiu šiai medžiagai skirtu valikliu, kuris saugiai nuvalo apsinešusį paviršių. Tai TCS firmos „Concentrated Denture Cleaner” valymo medžiaga. Plokštelė atrodys kaip nauja jei bus naudojamas koncentruotas protezo valiklis.prieziura

7 g. įpakavimas skirtas keturių savaičių naudojimui. Stiprus protezų valiklis saugiai ir efektyviai pašalina kavos, arbatos, tabako dėmes. Taip pat puikiai nuvalo susikaupusį apnašą ir dantų akmenis, nekenkia protezui ir nekeičia pirmykštės išvaizdos.

Naudojimas: Protezas nuplaunamas drungnu tekančiu vandeniu nenaudojant jokio valiklio ir dantų pastos. Į stiklinę įpilama šilto vandens ir įdedama ¼  pakelio turinio (valiklio miltelių). Tirpalas turi pastovėti 3 minutes. Plokštelė įmerkiama į tirpalą ir paliekama 30 minučių. Jei protezo bazė pagaminta labai plona, tada tirpale laikoma 15 minučių. Jei plokštelė labai nešvari, gali tekti laikyti tirpale visą naktį. Pats tirpalas tinkamas naudojimui 7 dienas. Šią procedūrą reikia kartoti kiekvieną dieną. Prieš dedant plokštelę į burną, ją būtina nuplauti po tekančiu vandeniu.

Valiklio miltelių jokių būdu negalima dėti į burną !!!